Çağrı Merkezi.0 850 811 88 80

HABER MERKEZİ

10.02.2016 Geri Dön.

Türkiye'nin nabzı Tarnet ile atacak.

Ulusal Sağlık Sistemi’nin geliştirilmesi ve mevcut sistemin bakımı için T.C. Sağlık Bakanlığı Ocak 2016 tarihinde ihaleye çıkmıştır. Bu ihaleye Tarnet A.Ş.’de davet edilmiş ve ihale sonucunda yüklenici olmaya hak kazanmıştır. Dünya üzerinde sayılı örnekleri olan sistem sayesinde vatandaşlarımız e-Nabız sisteminde; ziyaret etmiş oldukları sağlık tesislerini, bu tesislerde hangi branşlara, ne zaman gittikleri gibi detaylı bilgileri, kendilerine yazılmış reçeteleri, reçeteyi yazan hekimin adını, ilaçları, ilaç bilgilerini görebilirler, listedeki ilaçlarla ilgili saptadıkları yan etkileri yazabilirler, isterlerse sonrasında girişini yaptıkları yan etki bilgilerini güncelleyebilirler veya silebilirler. Laboratuvarda yaptırdıkları tahlillerin sonuçlarını, aldıkları raporların bilgilerini, ziyaret etmiş oldukları sağlık tesisi Teletıp sistemine entegre olmuşsa tıbbi görüntülerini ve bunlara ait raporlarını görebilmektedirler.

Bunlara ek olarak, ilaç alerjisi veya diğer alerjilerini sisteme ekleyebilirler, ekledikleri alerji bilgilerini güncelleyebilirler veya silebilirler. MHRS ile birlikte çalışan e-Nabız sisteminde sağlık tesisi randevularını alabilirler. Gittikleri sağlık tesislerinde kendilerine sunulan sağlık hizmetini değerlendirebilirler, yorum yapabilirler.


e-Nabız sisteminin mobil cihazlar için geliştirdiği uygulamasında ilaç hatırlatmaları vatandaşlarımıza bilgi mesajı şeklinde gönderilmektedir. 112 acil butonu sayesinde, acil durumlarda kendilerinin ve yakınlarının yaşadığı veya çevresinde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda, acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle kendilerine en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirler.


Bu uygulamanın tamamı ihalede tanımlanmış sürenin sonuna kadar Tarnet A.Ş. güvencesi altında çalışacaktır. Bu süre zarfında Tarnet A.Ş. uygulamada yapılması gereken iyileştirmeler için Arge faaliyetlerine hız verecek ve T.C. Sağlık Bakanlığımızın vatandaşlarımıza Dünya standartlarının çok üzerinde bir hizmet sunması için gayret gösterecektir.