The Logical Data Warehouse - Design, Architecture, and Technology (NEW) (Online-Canlı)

Eğitim Süresi

1 GÜN

Kontenjan

12

Ön Koşullar

Herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.

Eğitim Hakkında

Klasik veri ambarı mimarileri, veritabanı zincirlerinden oluşur. Bu zincirse kademelendirme alanı gibi sayısız veritabanından, merkezi veri ambarından ve çeşitli veri ambarı alt kümesinden ve zincir boyunca verileri pompalamak için ihtiyaç duyulan sayısı ETL programından oluşur. Bu mimari bugüne dek birçok kuruluşa başarıyla hizmet etmiştir. Ama tüm yeni kullanıcı ihtiyaçları için hala yeterli midir ve veri analizi ve depolaması için yeni teknoloji verimli bir şekilde kullanılabilir mi?

Self-servis iş zekası ürünlerinin bu mimariye entegre edilmesi kolay değildir ve kullanıcıların kaynak sistemlere erişmek istemesi halindeyse kesinlikle yapılamaz. Operasyonel iş zekasını desteklemek amacıyla %100 güncel verilerin sunulması, uygulamaya konulması zor bir süreçtir. Peki Hadoop ve NoSQL gibi yeni depolama teknolojilerini bu mimariye nasıl gömeceğiz?

Artık, yeni veri kaynaklarının veri ambarına daha hızlı bir şekilde bağlanabileceği, self-servis iş zekasının doğrudan desteklenebileceği, OBI’nin uygulamaya konulmasının kolay olduğu, Hadoop ve NoSQL gibi yeni teknolojilerin benimsenmesinin kolay olduğu ve büyük verileri işlemenin teknolojik bir devrimden ziyade bir evrim olduğu daha esnek olan mimariye kademe kademe geçmenin zamanı geldi.

Tüm bu ihtiyaçları karşılayan mimarinin adı ise mantıksal veri ambarı mimarisi. Gartner tarafından kullanıma sunulan bu mimari, raporlama ve analizlerin bir tarafa ve veri kaynaklarının ise bir diğer tarafa ayrılmasını esas almaktadır.

Mantıksal bir veri ambarı oluşturmak için gereken teknoloji mevcut olup birçok kuruluş da tamamen ‘boz ve değiştir’ yaklaşımından ziyade adım adım ilerleme sürecini esas alan bu geçişi başarıyla tamamlamıştır.

Uygulamaya dayalı bu seminerde mimari açıklanmakta ve ürünler tartışılmaktadır. Kuruluşların mevcut mimarilerini bu yeni mimariye nasıl taşıyabilecekleri ele alınmaktadır. Ayrıca bu geçişi olabildiğince verimli hale getirebilmek için ipuçları ve tasarım kılavuzları da sunulmaktadır.

 

Bu Eğitimde Neler Öğreneceksiniz

  • Bu eğitimde;
  • Mantıksal veri ambarı mimarisinin uygulama avantajları nelerdir ve klasik mimariyle farkları nelerdir?
  • Kuruluşlar bu esnek mantıksal veri ambarı mimarisine adım adım ve başarıyla nasıl geçebilirler?
  • Kullanıma sunulan çeşitli ürünlerin imkanlarını ve sınırlarını öğreneceksiniz.
  • Veri sanallaştırma ürünleri nasıl çalışıyor?
  • Büyük veriler mevcut iş zekası ortamına şeffaf bir şekilde nasıl eklenebilir?
  • Self-servis iş zekası klasik iş zekası biçimlerine nasıl entegre edilebilir?
  • Operasyonel sistemleri bölmeden kullanıcıların %100 güncel verilere erişmesi nasıl sağlanabilir?
  • Halihazırda bir mantıksal veri ambarını hayata geçirmiş olan kuruluşların gerçek yaşam deneyimleri nelerdir?

 

Bu Eğitime Kimler Katılmalı

İş zekası uzmanları, veri analistleri, veri ambarı tasarımcıları, iş analistleri, veri bilim adamları, teknoloji planlamacıları, teknik mimarlar, kurumsal mimarlar, BT danışmanları, BT stratejistleri, sistem analistleri, veritabanı geliştiriciler, veritabanı yöneticileri, çözüm mimarları, veri mimarları, BT yöneticileri bu eğitime katılabilir.