KARADENİZ BÖLGESİNDE YETİŞEN TARIM ÜRÜNLERİ VE TEKNOLOJİLERİ

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri ve Teknolojileri

Nedir?

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi'nin en belirgin özelliklerinden biri, yoğun şekilde yağış almasıdır. Neredeyse her mevsim görülen yağışlar nedeniyle meyve ve sebze gibi çeşitli tarım ürünlerinin üretimi de değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak daha çok yaz sıcağında yetişen; buğday, arpa, mercimek gibi tahıl ürünlerinin üretimi mümkün olmamaktadır. Ancak bölgenin kıyı kesimlerinde, tahıl ürünü olan mısır yetiştirilebilmektedir. Orman bitki örtüsüne sahip olan Karadeniz Bölgesi; fındıktan çaya, tütünden mısıra, fasulyeden kiviye kadar birçok sebze ve meyve türünün en güzel şekilde yetiştiği bölgelerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Kış mevsiminin ılıklığıyla zeytinin de kolay bir şekilde yetiştirildiği Doğu Karadeniz Bölgesi'nde fındık, turunçgil ve çay üretilmektedir. Buna bağlı olarak bölgede yaşayan büyük çoğunluk, geçimini tarımsal ürünlerden sağlamaktadır. Bu ürünlerin yetiştirilmesi ve alıcılara ulaştırılabilmesi için teknolojik ürünlerden çok insan gücüne yoğunluk verilmektedir. Arazilerin bulunduğu alanlar genel olarak yamaç olduğundan traktör ya da patos gibi araçların kullanımı oldukça güçtür.

Fındık

 

Karadeniz denince akla gelen ilk ürün, büyük oranda fındık olmaktadır. Yağışın bol olduğu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde fındığın yetiştirilme oranı oldukça fazladır. Ürün, özellikle Giresun, Ordu ve Trabzon'da yetiştirilmekle birlikte bölgede yaşayanların ihtiyaçları da fındık üretimiyle sağlanmaktadır. Ülkenin ihtiyaç duyduğu fındıkların büyük oranı bu bölgelerden sağlanmaktadır.

 

Çay

 

Karadeniz Bölgesi'nde fındıktan sonra en çok akılda kalan ürün elbette ki çaydır. Özellikle Rize'de epey yoğun bir şekilde yetiştirilen çay, yağışın çok olduğu kıyı kesimlerinin tümünde yetiştirilmektedir. Ekim alanı oldukça dar olan çay, ülkemizde yalnızca Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Ülkenin çay ihtiyacının tümü Karadeniz Bölgesinden karşılanmaktadır.

 

Mısır

 

Tahıl ekimine müsait olmayan Karadeniz Bölgesi'nde yetişen tek tahıl ürünü, mısır olarak ön plana çıkmaktadır. Mısır üretiminde önemli bir konuma sahip olan Karadeniz Bölgesi'nde buğdayın yerini mısır almaktadır.

 

Tütün

 

Samsun'da yoğun bir şekilde üretimine yer verilen tütün daha çok Orta Karadeniz'de yetişmektedir. Amasya ve Tokat çevresinde de yetiştirilen tütünün üretimine Düzce ilinde de yer verilmektedir. Ülkenin tütün ihtiyacının bir kısmı Orta Karadeniz Bölgesi'nden sağlanmaktadır.

 

Turunçgiller

 

Yoğun olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilen turunçgiller, yağışın bol olduğu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde de yetiştirilmektedir. Özellikle Artvin bölgesinde; mandalina, portakal, greyfurt ve limona yoğun olarak yer verilmektedir. Yine kış ılıklığı bulunan Rize ilinde de turunçgillerin üretimi yapılmaktadır.

 

Kivi

 

Nemli bölgeleri seven kivi, özellikle son yıllarda Doğu Karadeniz illerinden olan Rize ve Trabzon'da üretilmeye başlanmıştır. Artvin'de de kivi üretiminin yapıldığı alanlar bulunmaktadır.

 

Elma

 

Daha çok Amasya'da yoğun bir şekilde yetiştirilen elma, Tokat ve Kastamonu çevrelerinde de yetiştirilmektedir.

 

Pirinç

 

Su yoğunluğun fazla olduğu bölgelerde kolayca yetiştirilen pirinç, akarsu vadi tabanlarında ekilmektedir. Pirinç; Çarşamba ve Tosya gibi ovalarda yetiştirilmektedir.