KURU TARIM NEDİR? NASIL YAPILIR?

Kuru Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Nedir?

Kuru tarım, su kaynaklarının kısıtlı olduğu alanlarda tarım yapılmasına imkan tanıyan bir seçenektir. Yaz aylarında buharlaşmanın çok hızlı yaşandığı bölgelerde de kuru tarım yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Tarım Teknolojileri Konusunda Tarnet

 

Kuru tarım veya sulu tarım alternatiflerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan Tarnet, pek çok yayında, Verimlilik ve Teknoloji fuarlarında; tarımda teknolojinin gelişimi, akıllı tarım, dijital kooperatifçilik gibi konuların gelişimine katkıda bulunmayı sürdürmektedir. Tarımda elektronik belge konusunda araştırma geliştirme faaliyetleri yapmakta ve Çiftçi Temas Sistemi gibi teknolojik gelişimlere öncülük etmektedir. Konuyla ilgili geniş bilgi için, Tarnet Dijital gibi sayfaları inceleyebilirsiniz.

 

Kuru Tarım Sürecinde Toprak Nasıl İşlenir?

 

Verimli bir ekim alanı yaratmak kuru tarım için olmazsa olmazlar arasındadır. Ektiğiniz ürünün düzenli bir şekilde büyümesi için olabildiğince sağlıklı bir tohum yatağı hazırlamanız gerekir. Nemin toprakta daha uzun süre kalmasını sağlayan tekniklerin her biri, kuru tarım için oldukça önemlidir. Bu teknoloji sağlıklı ve verimli kuru tarım ürünleri yetiştirmenizi sağlar. Ekim uygulamasından önce toprakta bulunan yabancı otları arındırırsanız ürünlerinizden daha fazla verim alabilirsiniz. Toprağın su geçirgenliğini arttırarak ürünlerinizin en iyi şekilde yetişmesine zemin hazırlayabilirsiniz. Toprağı işlerken su ve rüzgar erozyonuna maruz kalmayacak şekilde uygulamalar yapmalısınız. Bulunduğunuz mekana göre toprak üzerinde kil toprak parçacıkları, tuz (sodyum iyonları) toplanabilir. Bu katmanları düzenli olarak yıkamanız gerekir. Aksi takdirde bu parçacıklar toprağın derinlerine inerek ürünlerinizin sağlıklı yetişme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Toprağınızda alkalilik yüksek olursa bu, bitkilerin gelişimini ve toprağın suyu çekmesini engelleyecektir.

Ekim Zamanına Dikkat Etmelisiniz

 

Kuru tarım için seçtiğiniz darı, mısır, bezelye, fasulye, bamya, karpuz gibi bitkiler kadar bu bitkileri ektiğiniz dönemi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ciddi bir verim farkı yoksa kuru tarım için tercih edeceğiniz bitkiler erkenci türlerden olmalıdır. Bu bitkiler, gelişim süreçlerini daha erken tamamladıkları için aşırı kuraklıklardan da etkilenmemiş olurlar. Ektiğiniz ürünlere uygun alet ve ekipmanları kullanarak ürün verimliliğinizi arttırmanız mümkündür.

 

Kuru Tarımda Nadas Yapılabilir mi?

 

Nadas uygulaması, toprağın bir yıl ekilip diğer yıl ise boş bırakılarak dinlendirilmesidir. Kuru tarım bölgelerindeki en büyük problem su kaynaklarının yetersiz olmasıdır. Yağış oranının çok düşük olduğu bölgelerde her yıl kuru tarım yapmak, ekonomik açıdan verimli olmayabilir. Bu nedenle bazen iki yılda bir, bazen de 4-5 yılda bir arazinizi nadasa bırakmayı tercih edebilirsiniz. Nadas uygulamalarının temel amacı toprakta yeterli oranda nem biriktirmektir. Ancak nadas, verimli tarım uygulamaları için bunun yanı sıra pek çok fayda da sağlar. Toprak nadasa bırakıldığında zararlı ve hastalıkların etkisi önemli ölçüde azalmaya başlar. Böylece ektiğiniz ürünlerden daha fazla verim alabilirsiniz. Nadas uygulamaları ile başta baklagil ve tahıl çeşitleri olmak üzere pek çok kuru tarım ürünü en yüksek kalitede yetiştirilebilir. Ekim nöbeti sayesinde baklagil çeşitleri, toprağın organik madde zenginliğinin de artmasına yardımcı olur. Böylece bitkilerin sağlıklı yetişmesi için gerekli olan doğal besin maddeleri ve su toprakta birikmeye başlar. Diğer besin maddeleri ile birlikte toprağın azot yoğunluğu da aşama aşama artar. Arazinizde birim alandan elde ettiğiniz verim, nadas uygulamaları ile daha fazla olmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz durumlarda arazinizin ekim nöbetini iki yıldan dört yıla kadar uzatabilirsiniz. Arazinize dönem dönem baklagil çeşitleri ekerek toprak kalitesinin artmasına katkıda bulunabilirsiniz.