TOPRAKSIZ TARIM NEDİR? NASIL YAPILIR?

Topraksız Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Nedir?

Akıllı Tarım Atölyeleri, topraksız tarım uygulamaları konusunda ilgi çekici içeriğini takipçileri ve tarımsal faaliyetlere ilgi duyan gençlerle ve çocuklarla paylaşmaktadır. Güncel tarım dünyasının olanaklarını paylaşan atölyede, günden güne yaygınlaşan topraksız tarım uygulamaları hakkında dikkat çekici bilgiler paylaşılmaktadır.

 

Topraksız Tarım Uygulamaları

 

Dünya kaynaklarının verimli kullanılması noktasında önemi her geçen gün artan topraksız tarım uygulamaları, ülkemizde yeterince tanınmamaktadır. Bununla birlikte, tarımsal faaliyetlerin ana ekim alanı toprak olduğu halde dünya genelindeki verimli tarım arazilerinin azalması, topraksız tarım uygulamalarının faaliyet alanını her geçen gün arttırmaktadır.

Su, volkanik taşlar, taş yünü gibi maddeler kullanarak en verimli ve en ucuz biçimde, kaliteli tarımsal ürünler elde edilmesine olanak tanıyan topraksız tarım uygulamaları, yetiştirilen ürünler arasındaki biçimsel bozuklukların da önüne geçebilmektedir.

 

Ürün fideleri, her bir fideye özel hazırlanmış ve içleri yukarıda saydığımız malzemelerle doldurulmuş kaplara konmaktadır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu ve gelişmesi için gerekli besinler ise suyla verilmektedir. Suya katılacak besin miktarı ve çeşidi ise bilgisayar kontrollü olarak belirlenmektedir. Böylece daha hızlı bir biçimde ürün elde edilmesi, verimliliğini ve kaliteyi artırmanın yanında lezzetinin de ideale ulaşması amaçlanmaktadır. Bu yöntemle daha kısa sürede, daha lezzetli ve sağlıklı bir domates üretimi yapılabilmektedir.

Bu yöntemle, sağlanan gelirin ve harcanan zamanın maksimum faydaya ulaşması doğal bir sonuçtur.

Topraksız Tarımın Avantajları

 

  • Topraksız tarım, tarımsal faaliyetlere uygun olmayan kayalık veya çöl arazilerde de taze tarım ürünleri elde edilmesinin önünü açmaktadır. Bu uygulama ile teknolojik imkanlardan da azami derecede yararlanıldığı için, yatırımcılar açısından yakın geleceğin en popüler yatırım aracı olması öngörülmektedir.

 

  • Üreticiler, hasat süresi boyunca bütün fidelere verilecek besin miktarını belirleyebilmektedir. Dolayısıyla bütün ürünün eşit boyutta ve kalitede yetişmesi sağlanmakta, bu da daha kaliteli bir ürün hasadı yapılmasına olanak tanımaktadır. Topraksız tarım, hasarlı ve ham kalmış ürün hasadını en alt seviyeye çekmektedir.

 

  • Toprak içinde istemsizce yetişen zararlı bitkiler ve böceklerin verdiği hasarların bu uygulamalarda yeri yoktur. Dolayısıyla tarım ilacı ve zararlı böceklerle mücadele için harcanacak zirai ilaç masraflarından da tasarruf edilmektedir.

 

  • Teknoloji ve modern sistemlerden faydalanıldığı için topraksız tarım uygulamaları, iş gücü maliyetlerinden tasarruf sağlamaktadır. Gerekli olan iş gücünü bilgisayarlar, otomasyon sistemleri ve robotik sistemler sağlamaktadır.

 

  • Topraksız tarım uygulamaları, suyu verimli kullanma konusunda en avantajlı tarımsal yöntemdir. Suyun buharlaşması, topraktan sızması gibi su tüketimini artıran olumsuzluklar üreticilerin maliyetini artırdığı gibi, su kaynaklarının verimliliğini de düşürmektedir. Su, ölçülü ve kontrollü bir biçimde kullanıldığı için, sulama sistemlerine de yüksek miktarlarda harcama yapmak gerekmez.

 

  • Topraksız tarım uygulamaları verimliliği artırırken, tarımsal hastalıkların da önüne geçmektedir. Geleneksel tarımın 5 katı ürün elde edilebilmektedir. Topraksız tarım uygulamalarının farklı metotları ile bu oran artırılmaktadır. Topraksız tarım uygulamalarında verimlilik üst seviyede olduğu için, maliyet hesabı genellikle bir metrekarelik üretim sahası üzerinden yapılmaktadır.