Akıllı Köy Ziyareti

Tarnet

Tarnet, tarım teknolojileri çalışmalarını yerinde incelemeye devam ediyor. Genel Müdürümüz Huzeyfe Yılmaz, Tarım Teknolojileri Komisyonu ile birlikte Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret etti. Tabit firması tarafından Akıllı Köy’de bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar yerinde incelendi. Özellikle süt sağım teknolojileri, tarla bitkilerine yönelik teknolojiler ile ilgili uygulamalar değerlendirildi. Uygulamaların sağladığı verimlilikler masaya yatırıldı.

Buna göre; köyde bulunan pamuk ve kavun üretimine yönelik teknolojik ıslah çalışmalarında üç kata varan verim alındığı gözlendi. Aynı anda yirmi tarlaya ayrı ve birlikte sulama yapabilen NetAfim firmasına ait sulama ve gübreleme sistemleri pilot çalışması incelendi. Günde 500 kg taze çim üretilen Mera Sistem'in 18m2'lik prefabrik yapısı gözden geçirildi. Sistemin yapay ışık ve sulama sistemleri ile kapalı alanda çim üretimi ile kendisini 13 ay ile 18 ay arasında amorti ettiği öğrenildi.​

Tarım Teknolojileri Komisyonu tarafından Vodafone Akıllı Köy  ziyareti sonrasında yapılabilecek işbirlikleri ve modeller müzakere edildi. Ziyaret sonrasında tarımın dijitalleşmesi, Tarım 4.0 ve yapılabilecek projeler kapsamında ayrıca Ali Riza ERSOY ile bir görüşme gerçekleştirildi.