CB DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ ZİYARETİ

CB Dijital Dönüşüm Ofisi Ziyareti

Tarnet

Dünyada ve ülkemizde farkındalığı giderek artan tarım teknolojilerinin hangi süreçlerden geçtiğini ve gelecekte ülkemizi bekleyen fırsatları müzakere etmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ziyaret ettik. CB Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç beye yapılan sunum sonrasında, yakın gelecekte dünyayı bekleyen nüfus ve talep artışı, küresel ısınma gibi kritik konuların 2030 yılından itibaren günlük yaşamımızı nasıl değiştireceğini konuştuk.

Bu konuda yapılan zirve ve raporlardaki tespit ve öneriler değerlendirildiği ziyarette,  gelişmiş ülkelerin tarıma farklı bir vizyonla bakmaya başlamasıyla, tarım ve tarım teknolojilerindeki gelişmelerin stratejik bir boyut kazandığı vurgulandı.

Tarnet’in bugüne kadar tarım ve teknoloji konusunda yaptığı tüm faaliyetler ve son dönemde veriye dayalı tarım konusu kapsamında istişarelerin gerçekleştirildiği ziyarette, bugüne kadar sanayi ve endüstriye yapılan yatırımların günümüzde tarıma aktarılmasıyla, akıllı tarım uygulamaları ve veriye dayalı tarım perspektifinin her geçen gün gelişmekte olduğu belirtildi.

Dünyanın ve ülkemizin en önemli gündeminin tarım ve teknoloji olmaya başladığı bir dönemde, diğer gelişen ülkelerin çalışmaları masaya yatırıldığı ve gelecek projeksiyonlarının görüşüldüğü ziyaret sonrası tarım teknolojileri terimleri çalışmasının birlikte hazırlanması planlandı.