İTÜ ARI TEKNOKENT ZİYARETİ

İTÜ Arı Teknokent Ziyareti

Tarnet

Tarım teknolojileri alanında hayata geçireceğimiz projeleri değerlendirmek amacıyla İTÜ Arı Teknokent ziyaret edildi. Tarım alanında yapılan araştırmalar, akıllı tarım, tarım 4.0 ve hassas tarım uygulamalarına yönelik yapılacak işbirlikleri görüşüldü. Tarnet yöneticilerine kısa bir tanıtım yapan Teknokent CEO’su Doç. Dr. Deniz Tunçalp, İTÜ ARI’nın gelecek dönemde tarım teknolojilerine de ağırlık vererek bir cazibe merkezi olacağını vurguladı.

Ziyarette, tarım ve teknoloji kapsamında makine ile makinenin haberleşmesi, drone uygulamaları, otonom traktörler, sensörler, bulut teknolojisi ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları müzakere edildi. Tarımdaki otomasyon sistemleri ile tarım arazilerinin etkin, tarım ürünlerinin verimli bir şekilde değerlendirilmesine yönelik mevcut uygulamalar incelendi.

Veri odaklı bir tarım ekosistemi oluşturma amacıyla, çiftçi karar destek mekanizmaları ve imkânların etkin kullanılması konularında ortak çalışmaların da konuşulduğu ziyarette, doğru bilgi ile yönlendirilmiş çiftçinin doğru oranda, doğru araçlarla gübreleme, ilaçlama, sulama yapması; ürünün verimliliğinin ve kalitesinin artmasıyla kazancını maksimize edecek önerilere dikkat çekildi.

2017 yılında 40 milyon dolar Ar-Ge ihracatı ile ülke ekonomisine katkı sağlayan İTÜ ARI Teknokent, 1.655.000 m2 büyüklüğünde bir arazide, 10 binasıyla bugüne kadar 148’i patentli toplamda 2500’ün üzerinde başarılı Ar-Ge projesine imza attı. 2017 yılında toplam 752 milyon dolar ciroya ulaşan 276 Ar-Ge firması ve 7000’den fazla personeliyle yılda 600’ün üzerinde proje geliştirdi.

Tarımda üretim şekilleri geliştirilerek, kaynakların doğru ve etkin kullanarak daha az girdi ile daha çok üretim gerçekleştirecek teknolojik gelişmelere birlikte kapı aralama hedeflerinin konuşulduğu ziyaret sonrası teknokent içindeki start-up firmaları hakkında bilgi alındı.