Başvurunuz Gönderiliyor...

Başvurunuz Bizlere Ulaşmıştır!

Teşekkürler

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri ve Teknolojileri

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri ve Teknolojileri

Batı Anadolu'nun verimli toprakları, tarih boyunca olduğu gibi bugün de dünyaya lezzetli tarım ürünlerini sunmaktadır. Ayrıca günümüz tarımsal teknolojisinin gelişmişliği, ürün hasadının verimliliğini ve üreticilerin kazancını artırmaktadır. Mikro tarım faaliyetlerine olanak sağlayan Ege Bölgesi’nin sahip olduğu tarımsal teknoloji, iklim farklılıklarının yarattığı olumsuzluklara önlem almaya ve zirai ilaç kullanımına ihtiyaç duymayacak derecede sağlıklı ürünler elde edilmesine olanak tanımaktadır. Kullanılan modern tarım teknolojileri, kaliteyi ve ürün verimliliğini misliyle artırmak için üreticilere geniş imkanlar sunmaktadır. 

Ege’nin Tarımsal Üretimi

Ege’nin geleneksel incir, zeytin, üzün gibi tarımsal ürünleri, dünya üzerinde birçok farklı ülkeden talep görmektedir. Zeytin ihracatında dünyanın lider ülkelerinden olmamıza olanak tanıyan Ege Bölgesi, tarımsal ürünlerinin kalitesiyle öne çıkmaktadır. Ülkemiz zeytin üretiminin %48’ini karşılayan Ege Bölgesi, tütün üretiminin de %50’sini gerçekleştirmektedir. Gediz ve Menderes gibi önemli ovalarda, ülkemizin üzüm üretiminin %40’ı gerçekleştirilmektedir. Hatta ihraç edilen çekirdeksiz kuru üzümlerin tamamı da Ege Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Türkiye incir üretiminin %82’sinin gerçekleştirildiği Ege Bölgesi'nin siyah veya kabuksuz olarak ifade edilen incirleri, dünya çapında bir üne sahiptir. Menderes ve Gediz Ovalarında üretilen pamuk, ülkemizde üretilen tüm pamuk üretiminin %42’sini karşılamaktadır. Bölgede üretilen diğer ürünlerin belli başlıcaları arasında; pirinç, haşhaş, ayçiçeği ile çeşitli turunçgiller ve baklagiller yer almaktadır.

Ege Bölgesi Tarımının Teknolojik Altyapısı

Ege Bölgesi'nde tarımsal verimlilik; kullanılacak teknolojik desteklerle üretimi daha büyük sayılara çekecek bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin ortaya çıkarılması ile beraber çok daha fazla ülkeye ihracat sağlanabilecektir. Yıllardır traktörlerden ve biçerdöver gibi araçlardan yararlanılması, bu potansiyeli değerlendirmek için atılacak adımların altyapısını oluşturmaktadır.

Bölgedeki üreticiler, tarımda mekanizasyonu büyük ölçüde sağlamış durumdadır. Tarım kooperatifleri ve tarımsal teknoloji imalatçıları çalışmalarını ve kazançlarını artırmak için durmaksızın AR-GE yatırımı yapmaktadır. Sonuçta, modern teknikler kullanılarak ileri ve sürdürülebilir tarım çalışmaları bir bir hayata geçirilirken, tarımsal teknolojilerdeki gelişmişlik seviyesine sahip olabilmek adına bölgede, uluslararası tarım teknolojileri fuarları organize edilmektedir. Dünya tarım teknolojisinin devlerinin katılım gösterdiği bu fuarlar, şüphesiz bölge tarımını daha modern ve verimli kılmak için gerekli ekipmanları vitrine taşımaktadır.

Ege Bölgesi'nde kullanılan modern tarım ve sulama teknikleriyle seralarda hazırlanan ürünler, tüm ülkeye dağıtılmaktadır. Seracılık faaliyetlerine günümüzde bilgisayar kontrollü sulama teknolojileri ve sanayi 4.0’ın getirdiği uzaktan kontrollü üretim takip sistemleri, ciddi bir verimlilik katmaktadır. Bölge tarımında kullanılan güncel teknolojiler, yaşlı tarım makinelerinin ortaya çıkardığı verim düşüklüğünün de önüne geçmektedir. Ege Bölgesi içinde gerçekleştirilen hassas tarım uygulamaları, üreticiler açısından ciddi derecede maliyet düşürücü etkiye sahip görülmektedir. Ege Bölgesi’nin tarım alanları uzun zamandır uydulardan takip edilmektedir. Uydu görüntülerinden yararlanılarak ekili alanların durumu, ürün rekoltesi ve yeni tarım arazilerinin konumu izlenmektedir. Mesela bölgenin doğal bitki örtüsü ile pamuğun birbirine karışmasını önlemek için kullanılan ileri tarım tekniklerinde, piksel temelli uydu görüntülerinden faydalanılmaktadır. Tarımsal teknoloji kullanımı açısından Ege Bölgesi en yüksek seviyede yer almaktadır.